Krepitev kapacitet nevladnega sektorja, ki dela na področju romske skupnosti in vključevanje Rominj v delovanje NVO


Društvo za povezovanje Romskih žensk Loli Luludi je med leti 2022 in 2024 izvajalo mednarodni projekt v okviru manjših partnerstev na področju splošnega izobraževanja odraslih v okviru programa Erasmus+, imenovan: Krepitev kapacitet nevladnega sektorja, ki dela na področju romske skupnosti in vključevanje Rominj v delovanje NVO. Projekt s številko KA210-ADU-0011/2022 je bil sofinanciran s podporo Evropske Unije.

Cilj projekta je bil okrepiti zmogljivosti nevladnih organizacij (NVO), osredotočenih na izboljšanje enakih možnosti za romsko skupnost, pri čemer je bil poseben poudarek na opolnomočenju Rominj. V okviru tega pobude so se povezale partnerske organizacije iz Slovenije, Madžarske, Italije in Bolgarije.

V okviru projekta smo si prizadevali okrepiti spretnosti in zmogljivosti tako Romov, ki delujejo v NVO, kot tudi neromskih zaposlenih, ki sodelujejo z romsko skupnostjo. S tem smo želeli povečati učinkovitost NVO pri obravnavi specifičnih potreb Rominj, ki se soočajo z edinstvenimi izzivi, ki zahtevajo prilagojeno podporo. Naš glavni cilj je bil olajšati dolgoročni napredek in spodbujati enakovredno sodelovanje Rominj v vseh vidikih življenja.

Kot del projekta smo izvedli vrsto transnacionalnih dejavnosti, ki so poudarjale izmenjavo najboljših praks med partnerskimi organizacijami. To je vključevalo razvoj metodologij, usmerjenih na individualno, skupinsko in skupnostno delo znotraj romske skupnosti. Eden ključnih intelektualnih izhodov je bila zbirka dobrih praks, zbrana v prostem dostopu dostopni spletni publikaciji. Ta publikacija je predstavila uspešne metodologije in ponudila priporočila za izvajanje teh praks v različnih geografskih kontekstih.

Izbrane dobre prakse so izhajale iz raznolikih izkušenj partnerskih organizacij in predstavljale inovativne pristope k vključevanju Romov, ki jih je bilo mogoče prilagoditi različnim okoljem. Prepoznali smo pomen prenosa teh praks, da bi izboljšali delo z romskimi skupnostmi na ravni EU, še posebej v okviru NVO sektorja. Z delitvijo učinkovitih strategij in vpogledov smo si prizadevali okrepiti sodelovanje in razumevanje med NVO, kar bi na koncu prispevalo k bolj vključujoči družbi.

Poleg zbiranja dobrih praks se je projekt osredotočil tudi na lokalne dejavnosti, namenjene neposrednemu angažiranju romske skupnosti. Udeležene organizacije so dokumentirale svoja opazovanja in znanje, kar je pripeljalo do serije podcastov, ki so ponudili vpoglede v delovanje romske skupnosti in poudarili vlogo izobraževanja pri spodbujanju pozitivnih sprememb. Na splošno je ta pobuda uspešno okrepila zmogljivosti NVO sektorja in opolnomočila Romine, s čimer smo zagotovili, da so njihove glasove slišati in njihove potrebe ustrezno naslovljene na način, ki spodbuja njihovo polno sodelovanje v družbi. S skupnimi prizadevanji in delitvijo znanja smo stremeli k ustvarjanju pravičnejše prihodnosti za romsko skupnost po vsej Evropi.

Informacije o partnerskem konzorciju

Projekt usklajuje Društvo za povezovanje romskih žensk Loli Luludi, razmeroma nova organizacija, ustanovljena v odgovoru na aspiracije romskih žensk v Sloveniji. Njihov cilj je opolnomočiti Romine skozi izobraževalne in rekreacijske dejavnosti, s čimer povečujejo njihove intelektualne zmogljivosti in spodbujajo enakovredno sodelovanje tudi izven njihovega takojšnjega družinskega in skupnostnega kroga. Loli Luludi se osredotoča na premagovanje kulturnih vzorcev, ki omejujejo aktivno vključevanje Rominj in si prizadeva za njihovo integracijo v širše družbene procese. Čeprav je organizacija doslej delovala predvsem na lokalni ravni, širi svoje prizadevanja za spodbujanje enakovrednega sodelovanja in vključevanja Rominj v procese odločanja.

Slovenski partner, Združenje EPEKA, so. p., deluje z romsko skupnostjo od leta 2008 na lokalni, nacionalni in mednarodni ravni. EPEKA izvaja več projektov, osredotočenih na socialno aktivacijo in opolnomočenje Romov, vključno z iniciativami, usmerjenimi na Romine. Z obsežnimi izkušnjami pri upravljanju projektov, financiranih s strani EU, EPEKA aktivno vključuje člane romske skupnosti v programe Erasmus+, zaposlitvene iniciative in prostovoljno delo, kar krepi njihovo sodelovanje v civilni družbi.

Bolgarski partner, Center za medetnični dialog in tolerantnost AMALIPE, deluje več kot 20 let na področju dela z romskimi ženskami in otroki, pri čemer se osredotoča na izobraževanje, zdravstvo in socialne storitve. Delo Amalipe poudarja opolnomočenje ranljivih skupin znotraj romske skupnosti, še posebej žensk, skozi aktivnosti za ozaveščanje in neposredno podporo. Organizacija se ukvarja s občutljivimi temami, kot so zgodnje poroke in izobraževanje, ter izkorišča svoje močne povezave z lokalno romsko skupnostjo za izvajanje učinkovitih programov.

Italijanski partner, Romni APS, je bil ustanovljen leta 2010 kot odgovor na pomanjkanje reprezentacije potreb Rominj. Organizacija se osredotoča na žensko emancipacijo in boj proti spolni diskriminaciji znotraj romske skupnosti. Romni APS dela na spodbujanju izobraževanja Rominj, njihove integracije in enake dostojanstvene obravnave v italijanskem in evropskem kontekstu. S svojimi osnovnimi iniciativami organizacija izziva stereotipe in spodbuja večje razumevanje ter vključitev Rominj.

Madžarski partner, Együttható Közösségépítő Egyesület (Združenje za koopereativno skupnostno graditev), je bil ustanovljen leta 2010 s strani socialnih delavcev in mladih prostovoljcev. Organizacija spodbuja neformalno učenje, inovativne skupnostne storitve in socialno delo. Együttható verjame, da vključujoče skupnosti lahko spodbujajo osebni razvoj in enake možnosti za vse. Delujejo v Budimpešti, dostopajo do mreže EURODESK in organizirajo dogodke, ki spodbujajo sodelovanje in podporo tako privilegiranim kot tudi disadvantaged članom skupnosti.

Projekt je koordiniralo: Društvo za povezovanje romskih žensk Loli Luludi, v sodelovanju s partnerji: