1.4.2024 – 15.11.2024
Projekt digitalizacije romske kulturne dediščine preko podcastov je bil inovativna pobuda, ki je združevala sodobne tehnologije in bogato romsko kulturno dediščino. Namen projekta je bil ohranjanje, promocija in prenos romske kulture in identitete z ustvarjanjem podcastov, ki so dostopni širšemu občinstvu tako v Sloveniji kot izven nje. S projektom smo omogočili, da so romski izvajalci iz različnih regij aktivno sodelovali pri ustvarjanju vsebin, ki odražajo romsko kulturo in dediščino.
V okviru projekta smo organizirali predavanja in delavnice, kjer so udeleženci pridobili digitalne kompetence in spoznali osnovne korake produkcije podcastov. Pridobljeno znanje so uporabili za pripravo podcastov, ki vključujejo osebne zgodbe, intervjuje in zanimive pogovore, skozi katere smo predstavljali bogato kulturno dediščino romske skupnosti. Na ta način so se udeleženci naučili, kako s pomočjo podcastov beležiti osebne izkušnje, promovirati kulturno raznolikost in spodbujati medkulturni dialog.
Projekt je bil namenjen tako romski skupnosti kot tudi širšemu občinstvu. Podcasti so prispevali k ohranjanju in širjenju romske kulture in jezika, zmanjšali predsodke ter omogočili boljše razumevanje romske skupnosti. Hkrati je projekt spodbujal aktivno vključevanje romskih izvajalcev in krepil njihovo prisotnost v javnem prostoru, kar je prispevalo k večji vidnosti romske kulture in povezanosti z večinsko skupnostjo.
Digitalizirane vsebine so dostopne na spletnih platformah, kar omogoča enostaven dostop do romske kulturne dediščine brez geografskih omejitev. S tem projektom smo odprli prostor za nadaljnje raziskovanje in razumevanje kulturne in jezikovne raznolikosti, kar je ključno za ohranjanje kulturne dediščine. Projekt digitalizacije romske kulturne dediščine je tako predstavljal pomemben korak k ohranjanju kulturne raznolikosti in krepitvi vloge romske skupnosti v sodobni družbi.
Projekt je sofinanciralo Ministrstvo za kulturo

